Китайският банков сектор е под сериозен натиск в последно време. Нещо, което няма да чуете по новините, по ред причини, цензура в Китай, неглижиране от западни медии и т.н. Само за една седмица 40 банки преминаха в несъстоятелност и бяха принудени да бъдат изкупени от други компании през изминалия месец.
Корена на проблема се състои в не обслужване на т.н. „лоши кредити“ или такива с ниско ниво на обезпеченост, накратко хората или фирмите не могат да си плащат кредитите. Обхвата на кризата засяга ресурс от 7,5 трилиона щатски долара (или 55 трилиона китайски йени, което се равнява на 13% от общата банкова система. Доклад разкрива, че 40% от портфолиото на малките банки, предимно в селските райони се състои от „лоши“ вземания (най-лошо е положението в провинцията Liaoning).
Bank of Jiujiang, кредитор от средно ниво, наскоро разкри, че печалбите му могат да паднат с 30% поради лошо извършени заеми.
Това е класическа дългова криза – имотният балон се спуква и предприемачите не могат да покрият заема, с който са сторили. Състезанието да се постига висок БВП, най-лесно на теория се печели чрез строителство, но ако не е правилно планирано и регулирано търсенето и предлагането се достига до изкривяване на пазара.
Сривът на доверието на потребителите, воден от несигурността на работните места и доставките остави излишък от непродадени имоти оценен на 4 трилиона долара, което и за мащабите на Китай е огромна цифра. Един сценарии, повтарящ се в САЩ, но и в някой европейски държави преди време.
Очаква се това да забави вътрешния паричен поток, охлаждайки икономиката на Китай. В момента финансовият надзор NAFR се опитва да поеме контрол над домино ефекта с рестрикции към банките, но очевидно е закъснял. Върви се към консолидация на банковия сектор, поглъщане от по-големи банкови играчи, които имат ресурса да поемат удара. От 40 те институции, които изчезнаха наскоро, 36 бяха в провинцията Liaoning и бяха погълнати от нов кредитор, наречен Liaoning Rural Commercial Bank. Проблема най-вероятно ще завърши с масивна ликвидност и Китай ще трябва да предостави държавно гарантиран кредит на банките, за да не фалират. Всичко това подкопава доверието в цялата система и все повече китайци търсят алтернативи на депозитите. Накъде ще се насочи пазара, все още не се знае. Това е една лавина, която все още набира скорост.